DoubleTree by Hilton Łódź

Historia Łąkowej 29

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu
Wybierz
liczbę osób
  • 1 osoba
  • 2 osoby
  • 3 osoby
  • 4 osoby

Miejsce pełne historii

Łąkowa 29, przy której znajduje się hotel DoubleTree by Hilton Łódź, na stałe zapisała się w historii polskiej kinematografii. Po II Wojnie Światowej powstawały tu produkcje, które do dziś zachwycają miłośników kina na całym świecie. Łódzka Wytwórnia Filmów Fabularnych dla wielu stała się synonimem jakości i kunsztu, o czym świadczą liczne nagrody filmowe oraz nominacje do Oscarów. 
Wśród najsłynniejszych dzieł znajdują się „Faraon” Jerzego Kawalerowicza, „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, „Seksmisja” Juliusza Machulskiego oraz „Potop” Jerzego Hoffmana. Powstały tutaj także kultowe seriale -  „Stawka większa niż życie”, „Królowa Bona” oraz „Czterej pancerni i pies”.

Złote Lata filmu na Łąkowej 29

Barwna historia łódzkiej „Fabryki Snów” sięga 1945 roku. Wytwórnia powstała na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej, dzięki inicjatywie Aleksandra Forda. Reżyser zdecydował się ponieść trud odbudowy rodzimej kinematografii w czasach powojennych. W listopadzie do życia powołano Przedsiębiorstwo Państwowe “Film Polski”, a na siedzibę instytucji wybrano Łąkową 29. Wkrótce ruszyły zdjęcia do pierwszego pełnometrażowego filmu powojennego „Zakazane Piosenki”, którego kadr zdobi obecnie fasadę łódzkiego DoubleTree by Hilton. W hotelu nie brakuje także innych akcentów nawiązujących do jego filmowej historii - zachęcamy do ich odnalezienia!

Nowe życie “Fabryki Snów”

Przemiany ustrojowe w Polsce przyniosły kryzys Łódzkiej Wytwórni Filmowej. Liczba produkcji z roku na rok spadała, a instytucja przestawała być rentowna. Ostatecznie w 1998 roku zapadła decyzja o jej zamknięciu. Jednak niezwykła przeszłość tego miejsca skłoniła inwestora - Spółkę TOYA, do zrewitalizowania terenu, przy zachowaniu jego niepowtarzalnego, filmowego charakteru. W 2007 roku otwarto Klub muzyczny Wytwórnia, a w 2013 roku hotel DoubleTree by Hilton Łódź. Obecnie historia harmonijnie przenika się tu z nowoczesnością, a trwająca ponad 10 lat rewitalizacja zaowocowała szeregiem nagród architektonicznych.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij